Przyczyny nagłego pogorszenia wzroku
Pogorszenie ostrości wzroku może być przyczyną poważnych schorzeń, które niewykryte odpowiednio szybko, mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. To niepokojące zjawisko stanowi najczęstszą przyczynę wizyt w gabinetach okulistycznych. Pogorszenie wzroku może mieć różne źródła. W żaden sposób nie można jednak lekceważyć tego typu przypadłości, szczególnie jeśli dodatkowo pojawią się dolegliwości bólowe lub zaczerwienienie.
Najczęstsze przyczyny nagłego pogorszenia wzroku
Przyczyn pogorszenia się wzroku może być bardzo wiele. W celu przeprowadzenia szczegółowej diagnozy zaleca się wykonanie specjalistycznych badań. Osłabienie jakości widzenia w wielu przypadkach oznacza jeden z pierwszych objawów chorób oczu. Zaliczają się do nich takie przypadłości, jak:
- jaskra,
- zapalenie rogówki,
- odwarstwienie siatkówki,
- zakrzep,
- zator,
- zatrzymanie dopływu krwi do oka,
- wylew krwi do oka.
Z pogorszeniem jakości wzroku oraz bólem i zaczerwienieniem, wiąże się ostry atak jaskry. W takim przypadku odcięta zostaje droga, służąca do odpływu cieczy wodnistej z oka. W rezultacie dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niezwykle ważnym elementem w sytuacji zamknięcia kąta przesączania, jest wczesna diagnoza specjalisty. Tylko szybka interwencja może bowiem ocalić zdolność widzenia chorego oka.
Wpływ na osłabienie widzenia może mieć także zapalenie rogówki. Z uwagi na fakt, iż jest ona bardzo mocno unerwiona, chory odczuwać może dość intensywny ból. Spadek ostrości wzroku jest w tym przypadku wynikiem braku przejrzystości rogówki. Za przyczynę tej przypadłości uznaje się głównie bakterie, grzyby lub pierwotniaki.
Kolejną przyczyną może być odwarstwienie siatkówki, polegające na oddzieleniu warstwy sensorycznej od nabłonka barwnikowego siatkówki. Narażone są w szczególności osoby, które borykają się z wysoką krótkowzrocznością, wynoszącą powyżej 6 dioptrii. Ryzyko zwiększają także takie elementy, jak:
- obecność sztucznej soczewki w oku,
- urazy gałki ocznej oraz głowy,
- obwodowe zwyrodnienie siatkówki.
Równie często wraz z przyczynami nagłego pogorszenia wzroku występuje zakrzep żył siatkówki. Schorzenie polega na zamknięciu światła głównej żyły siatkówki lub jej odgałęzienia, co ma przełożenie na pogorszenie wzorku. W przypadku powstania zakrzepu w żyle, może powodować stany patologiczne oraz stany zapalne naczyń siatkówki.
Bardzo niebezpieczny jest także zator. Jeśli utrzymuje się on od 1 do 2 godzin, wówczas może doprowadzić do nieodwracalnej martwicy komórek siatkówki. Przyczyny zatoru mogą być bardzo różne i wiążą się między innymi ze zmianami miażdżycowymi i zatorami cholesterolowymi. Do zatoru tętnicy środkowej siatkówki predysponują takie choroby, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, choroby zastawek, problemy z krzepliwością lub migotanie przedsionków.
Negatywny wpływ na wzrok ma również zatrzymanie dopływu krwi do oka lub wylew krwi do oka. W pierwszym przypadku odcięcie dopływu świeżej krwi doprowadza w krótkim czasie do obumarcia komórek siatkówki. To bardzo poważny stan, który w konsekwencji może grozić ślepotą. Wylew krwi do oka powoduje nagłe pogorszenie ostrości widzenia. Pacjenci uskarżają się w tym przypadku także na widzenie ciemnych punktów.
Wpływ codziennego życia na pogorszenie wzroku
Duże znaczenie dla naszego wzroku ma również to, w jaki sposób żyjemy. Bardzo często wykonujemy codzienne obowiązki przy nieprawidłowym oświetleniu miejsca pracy. W dzisiejszych czasach spędzamy także wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. W okresie letnim nie wszystkie osoby korzystają z okularów przeciwsłonecznych, które wyposażone zostały w specjalny filtr, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Należy zatem zwrócić większą uwagę na dbałość o narząd wzroku. Pomoże między innymi dieta bogata w luteinę oraz witaminę A. Dla oczu ważne jest ich odpowiednie nawilżanie oraz stosowanie prawidłowego oświetlenia. Konieczne są również cykliczne przerwy podczas pracy przy komputerze, a także zachowanie właściwej odległości od ekranu. Dobrą praktyką jest regularne badanie swojego wzroku u specjalisty.
Jeśli borykamy się ze sporą wadą wzroku, która przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, możemy skorzystać także z rozwiązania, jakim jest laserowa korekcja wzroku.
Co robić w przypadku zauważenia symptomów?
Oczy są jednym z naszych najważniejszych zmysłów, dlatego musimy właściwie o nie dbać. Wiele chorób narządu wzroku może rozwijać się w sposób niezauważalny, dlatego właśnie należy w cykliczny i regularny sposób przeprowadzać badanie naszego wzroku. Profilaktyka odgrywa kluczowe znaczenie dla możliwości cieszenia się dobrym wzrokiem. Jeśli jednak pojawią się niepokojące objawy, związane z pogorszeniem jakości widzenia, nie można zwlekać z odwiedzeniem specjalisty. Na podstawie szczegółowego wywiadu, badania ostrości wzroku, badania komputerowego, pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego lub też badania dna oka, okulista będzie w stanie dokładnie określić źródło problemu oraz przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze.
Czy COVID-19 wpływa na pogorszenie się wzroku?
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w konsekwencji doprowadziła również do pogorszenia wzroku u wielu osób. Choć wirus atakuje głównie płuca, jego obecność nie pozostała bez znaczenia dla narządu wzroku. Wybuch pandemii w konsekwencji doprowadził do ograniczenia liczby wizyt u okulistów. Zmniejszyła się również liczba zabiegów wykonywanych w związku ze zdiagnozowaną chorobą wzroku. Konieczność pozostawania w izolacji domowej, skutkowała również zwiększeniem ilości czasu przeznaczonego na pracę przed komputerem. Sprzyjała temu przede wszystkim możliwość pracy zdalnej. Ograniczenie życia towarzyskiego oraz pobytu na świeżym powietrzu, skutkowało także nadmiernym przebywaniem przed telewizorem lub smartfonem w warunkach sztucznego oświetlenia. Wszystkie te elementy w bardzo niekorzystny sposób rzutowały na ludzkim wzroku.
Dodatkowo w przypadku niektórych pacjentów, u których choroba miała ciężki przebieg, zaobserwowano niepokojące zgrubienia w obrębie gałki ocznej. Podejrzewa się, iż mogły być one wynikiem stanu zapalnego, który został wywołany za pośrednictwem wirusa.