Laserowe usuwanie brodawek
Wywołane przez wirus HPV brodawki (kurzajki) na skórze i błonach śluzowych nie stanowią w większości przypadków poważnego zagrożenia dla zdrowia. Uznawane są jednak za spory defekt estetyczny, mogą również powodować dyskomfort i dolegliwości bólowe. W Beskidzkim Centrum Medycznym istnieje możliwość wykonania zabiegu laserowego usunięcia kurzajek.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV - Human Papillomavirus) to powszechnie spotykany patogen. Występuje w ponad 100 odmianach, przenosząc się poprzez kontakt ze skórą lub błonami śluzowymi osoby zakażonej (w tym także poprzez kontakty seksualne). Wirus kumuluje i namnaża się w komórkach naskórka (keratocytach), skąd przenika do warstwy rogowej skóry. Okres jego utajenia (bez powstania nowych zmian) może przekraczać nawet 4 lata.
Klinicznym objawem zakażenia wirusem HPV są tzw. brodawki, czyli łagodne, grudkowate zmiany pojawiające się na skórze różnych części ciała (dłoniach, podeszwach stóp, szyi, twarzy, łokciach, kolanach) i błonach śluzowych jamy ustnej oraz narządów płciowych.
Zazwyczaj kurzajki są jedynie wstydliwym defektem estetycznym. Mogą niekiedy wywoływać poczucie dyskomfortu lub bólu, zwłaszcza gdy pojawiają się na podeszwach stóp lub wnętrzu dłoni. Istnieje również ryzyko, że niegroźne grudki mogą z czasem przeobrazić się w złośliwe zmiany nowotworowe.
.
Leczenie wymaga dokładnego usunięcia nawet najmniejszych fragmentów zmienionej chorobowo tkanki. Pozostawienie choćby kilku komórek zakażonych wirusem HPV niesie za sobą duże ryzyko szybkiego nawrotu zmian.
W Beskidzkim Centrum Medycznym można skorzystać z usunięcia brodawek przy pomocy lasera.
Laserowe usuwanie brodawek – jak to wygląda?
Zabiegowi mogą poddać się osoby w każdym wieku. Wykonuje się go po konsultacji dermatologicznej, wykluczającej nowotworowy charakter zmian. Na miesiąc przed jego przeprowadzeniem należy unikać opalania się i wizyt w solarium. Na siedem dni przed zabiegiem trzeba zrezygnować z głębokich peelingów skóry oraz stosowania kremów i maści z retinolem. Przeciwwskazaniami do laserowego usuwania brodawek są m.in. ciąża, bielactwo, trądzik, łuszczyca, fotodermatozy oraz wszczepiony rozrusznik serca.
Promień lasera ogniskuje swoją energię na zmienionej chorobowo tkance, powodując jej stopniowe „odparowanie” i usunięcie brodawki. Dochodzi do zamknięcia (koagulacji) sąsiadujących naczyń krwionośnych, dzięki czemu nie występuje krwawienie z rany. Skóra goi się poprzez ziarninowanie, a nowe komórki naskórka stopniowo pokrywają miejsce zabiegu. Pozostałością po usuniętej zmianie jest niewielki strupek, który samoczynnie odpadnie w ciągu kilku dni. Nie należy go wcześniej usuwać, gdyż może to skutkować powstaniem nieestetycznej blizny.
Procedura trwa około 15 minut i nie wymaga hospitalizacji. Bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub pracy. Możliwe jest kilkugodzinne swędzenie lub pieczenie oraz trwające kilka dni zaczerwienienie skóry. Do czasu całkowitego zagojenia się skóry w miejscu zabiegu należy unikać jej ekspozycji na słońce i stosować krem z wysokim filtrem.