Komputerowe badanie nasienia
Komputerowe badanie nasienia w Beskidzkim Centrum Medycznym prowadzone jest przy współpracy z Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.
Komputerowe badania nasienia – jak wygląda?
Komputerowe badanie nasienia wykonywane w naszej placówce jest badaniem wspomaganym przez system komputerowej analizy nasienia CASA (Computer Assisted Sperm Analysis).
System ten polega na cyfrowej analizie obrazu zarejestrowanego przy użyciu kamery wideo, dającej możliwości uzyskania obiektywnych danych w zakresie koncentracji, ruchliwości i morfologii plemników. W naszej metodzie wszystkie parametry nasienia oceniane są wg norm podanych przez Światowa Organizację Zdrowia (WHO).
Badanie nasienia - jak się przygotować?
Na badanie nasienia można umówić się telefonicznie, w dogodnym dla pacjenta terminie. Przygotowując się do badania, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
-
Przed przystąpieniem do badania zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna 3-5 dni;
-
Należy powstrzymać się od picia dużej ilości alkoholu, ponieważ alkohol wpływa negatywnie na określone cechy nasienia;
-
Jeśli była prowadzona kuracja antybiotykowa, trzeba odczekać 2 tygodnie;
-
Jeżeli w dniu badania będzie pobierana krew, to nasienie oddaje się po pobraniu krwi;
Nasienie oddaje się na miejscu w Beskidzkim Centrum Medycznym w odpowiednio przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, zapewniającym całkowitą intymność.
Czego dowiemy się z badania nasienia?
Wynik badania nasienia zawiera:
-
Dane fizyko-chemiczne (kolor, lepkość, czas upłynnienia i inne);
-
Ocenę koncentracji – polegającą na określeniu ilości plemników w 1 ml nasienia oraz całkowitej ilości plemników w ejakulacie, która jest wynikiem mnożenia koncentracji plemników przez objętość próbki nasienia oddanego do badania.
Oceny koncentracji dokonuje się wykonując 10-15 zdjęć odpowiednio rozcieńczonego ejakulatu w komorze Maklera w ściśle określonym, krótkim czasie;
-
Żywotność – ocenianą testem eozyna - nigrozyna;
-
Ocenę ruchliwości - do tej oceny wykonuje się w ściśle określonym, krótkim czasie 10-15 zdjęć ejakulatu w mikroskopie fazowo-kontrastowym połączonym z kamerą wideo, które następnie są przesyłane do wystandaryzowanego programu komputerowego. Z tak wykonanej oceny Laboratorium otrzymuje 11 parametrów ruchliwości podanych w postaci liczbowej oraz w postaci wykresu;
-
Ocenę morfologii (budowy plemnika) - oceny morfologii dokonuje się poprzez wykonanie rozmazów ejakulatu barwionych zmodyfikowaną metodą Pappenheima. Następnie robi się 100-130 zdjęć plemników w mikroskopie świetlnym połączonym z kamerą wideo, które przesyłane są do wystandaryzowanego programu komputerowego. Program ten ocenia parametry główki plemnika: długość, szerokość obwodu oraz powierzchnię. Na tej podstawie wylicza kolejne parametry: eliptyczność, wydłużenie, regularność oraz gładkość błony. Mierzona jest powierzchnia akrosomu. Program dokonuje pomiaru szerokości, powierzchni, odległości miejsca przyczepienia od środka główki, oraz kąta przyczepienia. Oceny witki dokonuje osoba wykonująca badanie nasienia.
Wynik badania powinien ocenić lekarz. Jeśli w którejś z opisanych cech odbiega on do normy, badanie nasienia należy powtórzyć, nie wcześniej jednak niż za dwa tygodnie.
Jak poprawić jakość nasienia?
Na poprawę jakości nasienia można wpłynąć przestrzegając następujących zaleceń:
• Unikanie nadmiernego przegrzewania jąder (gorącej kąpieli powyżej 40 C przez ponad 30 min, sauny, noszenia zbyt obcisłej bielizny);
• Unikanie palenia tytoniu, marihuany i nadużywania alkoholu;
• Unikanie sytuacji stresowych oraz normalizacja wagi ciała.