Jak walczyć z otyłością?


Otyłość

4 marca nazwano Światowym Dniem Otyłości. To nie jedyna data, gdy światowe organizacje zwracają uwagę na tę chorobę. Światowy Dzień Walki z Otyłością przypada na 24.10, a Europejski Dzień Walki z Otyłością na 22 maja. Problemowi otyłości poświęca się uwagę kilka razy do roku i dobrze, ponieważ jest to niebagatelny problem naszych czasów. Otyłość i nadwaga dotyczą aż 60% dorosłych Europejczyków i 30% dzieci. Niestety otyłe dzieci to w przyszłości otyli dorośli… Odsetek Polaków chorych na otyłość w czasie ostatnich 10-lat zwiększył się o 7%.

Czym jest otyłość?

Otyłość to przewlekła choroba metaboliczna, której objawem jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Stanem ją poprzedzającym jest nadwaga. Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotny, dotyczący zarówno ciała jak i umysłu. To stan, który powoduje rozwój innych chorób:

  • nadciśnienie,
  • zaburzenia hormonalne,
  • insulinooporność,
  • cukrzycę typu 2,
  • podwyższony poziom cholesterolu, który sprzyja rozwojowi miażdżycy.

Nadmierne ilość tkanki tłuszczowej, którą dźwigają osoby z nadwagą i otyłością, powodują zmiany zwyrodnieniowe stawów, refluks żołądkowo-przełykowy, kamicę żółciową i wiele innych chorób i dolegliwości im towarzyszących. Często otyłość prowadzi także do problemów emocjonalnych: obniżonej samooceny, izolacji społecznej, depresji tak u dorosłych, jak i u dzieci.

Zła dieta główną przyczyną otyłości

Zła dieta

Pomimo odkrycia w 2007 roku genu FTO ( FAT mass and obesity associated gene) – genu podatności na otyłość , światowi eksperci podkreślają, że główną przyczyną nadmiernej masy ciała jest zły styl życia: nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej. Zła dieta to taka, w której brak śniadań, warzyw i owoców, za to jest nadmiar słodzonych napoi, produktów wysokoprzetworzonych i tłustych. Dieta w której nie ma regularności, gdzie kolacje jedzone są o późnej porze, lub je się „na zapas”, bądź z nudów.

Warto wiedzieć, że metodą małych kroczków da się zmienić nawet najgorsze przyzwyczajenia żywieniowe. Naprzeciw temu wychodzi polski Instytut Żywności i Żywienia, który opublikował w 2020 roku bardzo pomocny talerz zdrowia.

Co można zrobić?

Dla własnej korzyści warto spróbować:

  • ograniczyć jedzenie tłustych mięs,
  • ograniczyć spożywanie tłustych produktów mlecznych (sery topione, sery żółte, śmietana),
  • zrezygnować z solenia potraw,
  • zmienić pieczywo przetworzone na pełnoziarniste,
  • wprowadzić jeden dzień bez mięsa,
  • jeść warzywa i owoce w każdym posiłku,
  • zmienić słodkie napoje na wodę mineralną.

A wszystko to po to, by poczuć się lepiej i żyć dłużej. Jeśli któryś z opisanych na początku artykułu problemów zdrowotnych, nadwaga lub otyłość dotyczy Ciebie, bądź chcesz poprawić swój sposób żywienia, by poczuć się lepiej, ale nie wiesz jak to zrobić, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Poradnia dietetyczna.

Zmiana diety

Autor: dietetyk kliniczny Paulina Salisz

Talerz zdrowia

Talerz zdrowia

)