Choroby układu krążenia – przyczyny i leczenie
Choroby układu krążenia stają się przyczyną śmierci coraz większej liczby osób. Na te niepokojące statystyki wpływa między innymi styl życia. Bardzo często związany jest on z nieprawidłową dietą, używkami, brakiem ruchu oraz otyłością. Wszystkie te elementy mogą w sposób pośredni przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju zaburzeń i dolegliwości. Jakie choroby mogą się pojawić oraz do jakiego lekarza należy się udać w przypadku problemów zdrowotnych związanych z układem krążenia?
Czym są choroby układu krążenia?
W przypadku chorób układu krążenia, mamy do czynienia z pojęciem, które obejmuje swym zakresem zaburzenia w obrębie serca i układu naczyń krwionośnych. Liczba chorych niepokojąco rośnie, co może być spowodowane rozwojem cywilizacyjnym. Układ krwionośny jest niezwykle istotnym systemem w organizmie człowieka. Odpowiada on bowiem za doprowadzanie krwi oraz odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii z tkanek. Dolegliwości związane z układem krążenia, stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Oczywiście dolegliwości można leczyć lub też zmniejszać ryzyko pojawiania się różnego rodzaju powikłań. Najistotniejszym elementem jest jednak zmiana swoich szkodliwych nawyków.
Przyczyny chorób układu krążenia
Choroby układu krążenia powstają w wyniku pojawienia się w życiu człowieka czynników ryzyka. Zaliczyć można do nich takie elementy, jak na przykład mała aktywność fizyczna, otyłość, złe odżywianie lub palenie tytoniu. Większe ryzyko dotyczy również osób w bardziej zaawansowanym wieku. Z dolegliwościami częściej borykają się mężczyźni. Nie bez znaczenia pozostają także czynniki psychologiczne. Powstawaniu chorób sprzyja między innymi nadmierny stres, który w dzisiejszych czasach dotyka coraz większej liczby osób. Dodatkowo czynnikami ryzyka mogą być również takie elementy jak:
- podwyższony poziom cholesterolu,
- upośledzona tolerancja glukozy,
- obciążenie chorobami serca w rodzinie.
Największe prawdopodobieństwo zachorowania występuje w przypadku osób, u których jednocześnie pojawia się kilka czynników ryzyka. Należy wówczas szczególnie mocno zwracać uwagę na własny stan zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać, że choroby układu krążenia stanowią bardzo poważny problem współczesnych czasów. Pomimo ciągłego rozwoju medycyny, a także stosowania coraz skuteczniejszych metod leczenia, w dalszym ciągu umiera bardzo wysoka liczba pacjentów.
Rodzaje chorób układu krążenia
Choroby układu krążenia mogą dotykać różnych organów, takich jak serce, mózg lub żyły. Bardzo często spotkać można się z nadciśnieniem tętniczym. Mówimy o nim wówczas, gdy wartość ciśnienia będzie wyższa niż 140/90 mm Hg. Oczywiście nieprawidłowości wykazane w trakcie pojedynczych pomiarów, nie mogą jeszcze świadczyć o chorobie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wyniki nawet u zdrowego człowieka mogą się od siebie różnić. Zależy to w głównej mierze od pory dnia, wysiłku fizycznego oraz stanu emocjonalnego. Do nieprawidłowości dochodzi dopiero w momencie, gdy serce bez względu na okoliczności pracuje na najwyższych obrotach. Miarą ciśnienia tętniczego jest to, z jaką siłą krew oddziałuje na ścianki budujące tętnice. Wysokie ciśnienie jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, gdyż może doprowadzić do udaru mózgu, uszkodzenia lub niewydolności nerek oraz miażdżycy. Pomimo tego choroba rozwija się w sposób niezauważalny. O jej istnieniu najczęściej można dowiedzieć się dopiero przy wykonywaniu pomiarów ciśnienia. Po wykryciu nieprawidłowości w większości przypadków stosowana jest farmakologia. Należy również dokonać zmiany swojego aktualnego stylu życia, wprowadzając zdrową dietę, z której wyeliminowane zostaną duże ilości soli.
Dużym problemem jest także miażdżyca. Choroba także daje o sobie znać dopiero po upływie wielu lat. Pierwsze objawy zazwyczaj zaobserwować można u osób po 50-tym roku życia. Proces miażdżycowy posiada podłoże zapalne i doprowadza do gromadzenia się w błonie wewnętrznej lipidów, złogów wapnia i kolagenu. Objawy różnią się od siebie w zależności od tego, do jakiego narządu dopływa mniej krwi. W przypadku mózgu mogą być to niedowłady, zaburzenia czucia, widzenia i równowagi. Miażdżyca tętnic szyjnych skutkuje niedowładami, zawrotami głowy i dezorientacją. Może ona dotknąć również kończyn dolnych, powodując bóle i skurcze łydek, ud oraz stóp. Żeby zapobiegać miażdżycy należy przede wszystkim kontrolować ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu.
Przypadłością bardzo często prowadzącą do zgonu jest udar mózgu. Może przybrać on formę krwotoku lub zawału. Objawy mogą być zróżnicowane i uzależnione są od miejsca, a także rozległości uszkodzenia mózgu. W większości przypadków pojawia się niedowład, zaniewidzenie lub utrata zdolności rozumienia. Do udaru najczęściej dochodzi u osób w przedziale 65-70 lat. Oprócz wieku predysponują do niego takie elementy, jak palenie papierosów, otyłość, cukrzyca i choroby serca.
Wiele chorób dotyczy również serca. Do najważniejszych zaliczają się: zawał serca, niewydolność serca, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu, nerwica serca. To bardzo niebezpieczne dolegliwości. W przypadku zawału należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Problemy z żylakami
W przypadku osłabionych mięśni oraz zbyt małej dawki ruchu i uszkodzonych zastawek, krew zaczyna się cofać. Ciśnienie krwi wzrasta i z dużą siłą zaczyna uciskać ściany żył w nogach. Rozszerzone żyły nie wracają do swojego pierwotnego kształtu, co jest powodem powstawania żylaków. Na ich pojawienie się mają wpływ różne elementy. Żylaki bywają problemem dziedziczonym, częściej dotykają kobiet, wpływ na nie mają również zaburzenia hormonalne oraz stosowanie antykoncepcji doustnej. Na żylaki narażone są osoby, które:
- wykonują zawody wymagające długiego stania,
- chodzą w butach na wysokim obcasie,
- noszą podkolanówki i skarpety ze ścisłym ściągaczem,
- palą papierosy oraz nadużywają alkoholu.
Problemu można się pozbyć poprzez usuwanie żylaków laserem. To metoda, która może pozwolić na zamknięcie światła dużej żyły, bez konieczności wykonywania nacięcia na skórze pacjenta. Energia lasera pozwala na natychmiastowe obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Pacjenci cenią sobie przede wszystkim brak konieczności hospitalizacji po zabiegu.
Do jakiego lekarza z chorobami układu krążenia?
Choroby układu krążenia powinny być pod stałą kontrolą specjalisty. Za rozpoznanie wrodzonych oraz nabytych wad serca, a także leczenie nadciśnienia odpowiada kardiolog. Przeprowadza szczegółową diagnostykę, ustala plan leczenia i wspiera pacjentów w okresie rehabilitacji. Oprócz tego pomaga w zachowaniu właściwej profilaktyki. To bardzo ważne, bowiem wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka zachorowania lub pogłębienie się choroby.
W przypadku problemów z drożnością żył warto skorzystać z pomocy chirurga naczyniowego. Zaleci on odpowiednie badania, takie jak USG Doppler oraz w razie potrzeby skieruje na zabieg laserowego usuwania żylaków.