Laserowa korekcja wzroku
Laserowa korekcja wzroku to metoda, która może wyeliminować lub zminimalizować konieczność noszenia okularów. Polega na zmianie kształtu przedniej krzywizny rogówki za pomocą lasera tak, by załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę. Parametry lasera dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań.
Ważne! Laserowa korekcja wad wzroku NIE likwiduje starczowzroczności (presbiopii),
Starczowzroczność stopniowo pojawia się u osób powyżej 40 roku życia i wiąże się z koniecznością noszenia okularów do czytania na skutek związanej z wiekiem utraty elastyczności soczewki i zdolności akomodacji.
Kto może zostać zakwalifikowany do operacji laserowej oczu
Tak, jak w przypadku innych zabiegów istnieją przeciwskazania, które uniemożliwiają wykonanie operacji laserowej oczu. O możliwości skorzystania z laserowej korekcji wzroku ostatecznie zdecyduje lekarz specjalista po dokładnym badaniu kwalifikacyjnym, określającym: wadę wzroku, ostrość widzenia, warunki anatomiczne i ustawienie gałek ocznych, ilość wydzielanych łez, średnicę źrenicy, grubość i krzywiznę rogówki, ciśnienie wewnątrzgałkowe, ocenę odcinka przedniego, soczewki i dna oka.
Pełne badanie trwa około 1-2 godzin i wymaga rozszerzania źrenic, w celu oceny ostatecznej wielkości wady wzroku i dokładnej oceny dna oka.
W Beskidzkim Centrum Medycznym istnieje możliwość wykonania badania diagnostycznego rogówki, polegającego na bezkontaktowym pomiarze całego odcinka przedniego, analizę topografii przedniej i tylnej powierzchni rogówki dla przedoperacyjnego planowania zabiegu. Dane pacjenta, wyniki i plan zabiegu są przesyłane do lasera dzięki synchronizacji tych urządzeń.
Konieczne jest zdjęcie soczewek miękkich na minimum 2 tygodnie przed badaniem i twardych oraz miękkich torycznych na minimum 3 tygodnie przed badaniem!. Ocena wyników badań pozwala zakwalifikować pacjenta do chirurgii refrakcyjnej i minimalizuje ryzyko zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Ważne! W przypadku pozytywnej kwalifikacji do zabiegu należy pamiętać, aby do kilku dni przed laserową korekcją wzroku nie korzystać z basenu oraz unikać bliskiego kontaktu ze zwierzętami. Pomoże to zminimalizować ryzyko infekcji.
Lasery w Beskidzkim Centrum Medycznym
W naszym ośrodku istnieje możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku.
Laser daje możliwość wysokiej częstotliwości powtarzania w celu wydajnego tworzenia płatka z niskim odchyleniem standardowym grubości płatka, małym ogniskiem i specjalnym wzorem cięcia w celu minimalizowania niepożądanych efektów. Posiada on niską energię impulsu dającą ostre krawędzie cięcia, gładkie łoże zrębu i łatwe podnoszenie płatka. Dla wysoko zaawansowanych terapii LASIK laser daje możliwość dostosowywania opcji tworzenia płatka w zależności od indywidualnego ustalenia jego wielkości i kształtu oraz regulację pozycji i wielkości zawiasu płatka i zmiennych kątów cięcia bocznego.
Zaawansowana technologia zasysania rogówki z efektywnym czasem włączenia i wyłączenia ssania może polepszyć regenerację wzroku poprzez innowacyjny pierścień ssący i projekt zestawu dla pacjenta. Mikroskop o wysokiej rozdzielczości zapewnia doskonałe, ciągłe uwidocznienie w czasie całego zabiegu procesu dokowania i cięcia z wcześniej zdefiniowanymi powiększeniami.
Operacja laserowa oczu metodą powierzchniową
EBK – w tej metodzie zabieg laserowej korekcji wzroku rozpoczyna się od usunięcia nabłonka rogówki przy użyciu specjalnego separatora. Po tym następuje działanie wiązki lasera, która modeluje odpowiedni kształt rogówki. W celu zmniejszenia przymgleń rogówki przez kilkadziesiąt sekund stosuje się odpowiedni roztwór. Na koniec, aby przyspieszyć odnowę nabłonka, zostaje nałożona ochronna soczewka kontaktowa.
Procedura nie wymaga użycia substancji chemicznych oraz metalowych narzędzi do usunięcia nabłonka, ani zastosowania podciśnienia w celu stabilizacji gałki ocznej. Metoda EBK może znaleźć zastosowanie u pacjentów, u których wartości grubości rogówki są niskie, oczy są głęboko osadzone oraz u osób szczególnie narażonych na urazy (sporty kontaktowe, służby specjalne, itp.)
Trans-PRK Stream Light - to jednoetapowy zabieg operacji laserowej oczu typu Trans PRK (Transepithelial Photorefractive Keratectomy). Polega na bezkontaktowym zdjęciu nabłonka rogówki oraz korekcji wady wzroku przy użyciu lasera. Zabieg odbywa się w czasie jednej procedury, wykonanej w sposób ciągły. Aby zmniejszyć ryzyko powstania przymgleń rogówki (haze) po ablacji laserowej stosuje się odpowiedni roztwór. Na koniec, w celu przyspieszenia regeneracji nabłonka, nakładana jest ochronna soczewka kontaktowa.
TRANS-PRK Stream Light jest zabiegiem trwającym krócej niż EBK, a w miejsce mechanicznego usunięcia nabłonka narzędziem przez chirurga, nabłonek usuwany jest bezkontaktowo laserem, co może prowadzić do szybszej odbudowy nabłonka.
Metoda ta, podobnie jak EBK, może być polecana pacjentom o cienkiej lub nieregularnej rogówce, w korekcji małych i średnich wad wzroku. Ta metoda może się sprawdzić u osób uprawiających sporty oraz zawody kontaktowe. Tak jak w przypadku EBK procedura nie wymaga zastosowania podciśnienia w celu stabilizacji gałki ocznej.
Operacja laserowa oczu metodą głęboką
FEMTO-LASIK to procedura laserowej korekcji wzroku. W tej metodzie zabieg rozpoczyna się od utworzenia cienkiego płatka rogówki za pomocą lasera. Po odchyleniu płatka wiązka lasera działa na odsłonięte, głębsze warstwy rogówki. Po zakończeniu działania lasera odchylony płatek umieszczamy na pierwotnym miejscu. Na koniec zostaje nałożona ochronna soczewka kontaktowa. Procedura wymaga zastosowania podciśnienia w celu stabilizacji gałki ocznej.
Oba zabiegi wykonywane są na bloku operacyjnym. Stosowane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa około kilkunastu minut, a działanie lasera to kilkadziesiąt sekund. Laser sterowany jest przez specjalny program komputerowy, dostosowywany indywidualnie dla każdego pacjenta.
Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku
W przypadku laserowej korekcji wzroku ważne jest, aby oszczędzać zoperowane oko i przestrzegać zaleceń lekarskich. Najlepszym wyjściem jest w tym wypadku tygodniowe zwolnienie lekarskie, które pozwoli oczom odpocząć, zwłaszcza przy pracy fizycznej lub przed komputerem.
W pierwszych dniach po zabiegu możemy odczuwać wzmożoną wrażliwość na światło, pieczenie i piasek pod powiekami. Wzrok może być zamglony, a widzenie nieostre. W tym okresie należy unikać prowadzenia samochodu, dbać aby podczas kąpieli mydło czy szampon nie dostały się nam do oczu. Panie powinny zrezygnować z kremów oraz kosmetyków do makijażu nakładanych na okolice oczu. Przez około 1-2 miesiące po operacji laserowej oczu najlepiej unikać egzotycznych krajów, gorących kąpieli oraz pływania w publicznym basenie, opalania i sportów kontaktowych, a także dużego wysiłku fizycznego. Należy także unikać bliskiego kontaktu ze zwierzętami (np. brania ich do łóżka) do 1 miesiąca od zabiegu.
Ponieważ w Beskidzkim Centrum Medycznym pacjent pozostaje pod stałą opieką okulisty w razie jakichkolwiek problemów i komplikacji rekonwalescencja zostanie dostosowana do bieżących potrzeb. Powrót oka do pełnej sprawności po zabiegu zajmuje zazwyczaj koło 3 miesięcy.
---
Autor: lek. Mariola Wronka – Specjalista Chorób Oczu Beskidzkie Centrum Medyczne Sp. z o. o.