Plastyka powiek górnych
W miarę upływu czasu, albo czasem w wyniku predyspozycji genetycznych, w naszym ciele zachodzą negatywne zmiany. Najbardziej dostrzegalne są te na twarzy. Jedną z nich jest zwiotczenie skóry powiek. Na czym polega, czy to problem wyłącznie natury estetycznej i jak możemy sobie z nim poradzić?
Na czym polega zwiotczenie skóry powiek?
Zwiotczenie skóry powiek czyli dermatochalasis to nadmiar skóry powiek, jaki powstaje na skutek zmian inwolucyjnych w obrębie powiek. Często towarzyszy mu przesunięcie ku przodowi tłuszczu oczodołowego oraz opadnięcie tkanek czoła i brwi.
Charakterystyczne objawy zwiotczenia skóry powiek górnych to luźna, workowata skóra powiek ze słabo zaznaczoną bruzdą powiekową oraz pseudoptosis, czyli rzekome opadanie powiek. Może wystąpić uczucie ciężkości wokół oczu, ból w okolicy brwi, a w zaawansowanych przypadkach ograniczenie pola widzenia od góry.
Zwiotczenie skóry powiek jest częstsze u starczych pacjentów, jednak może także wystąpić u osób w średnim wieku, zwłaszcza w razie istnienia predyspozycji rodzinnej.
Czym jest plastyka powiek górnych?
Plastyka powiek górnych daje możliwość wycięcia nadmiernej ilości skóry powiek, z przyległym mięśniem okrężnym oka, a w niektórych przypadkach także fragmentem tłuszczu oczodołowego, celem poprawy pola widzenia, przewrócenia właściwego konturu oraz kształtu powiek.
Wskazaniami do zabiegu są względy:
- medyczne: ograniczenie pola widzenia, zmęczenie i uczucie ciężkości powiek wywołane ich wiotkością
- estetyczne: pacjenci chcący usunąć oznaki starzenia się w okolicy oczu, poprawić i odmłodzić wygląd.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są ciężkie choroby ogólnoustrojowe, np. niewydolność krążenia, wątroby, cukrzyca, skazy naczyniowe, niedokrwistość, nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi, a także infekcje, choroby zębów, stany ropne skóry twarzy.
Przed plastyką powiek górnych przez około 10 dni, nie należy przyjmować leków przeciwzakrzepowych oraz przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających kwas salicylowy, ponieważ wydłużają czas krzepnięcia i zwiększają ryzyko krwawienia podczas zabiegu.
Jak wygląda zabieg plastyki powiek?
Przeprowadzenie zabiegu plastyki powiek poprzedza szczegółowa ocena, ustalenie zakresu i charakteru zabiegu, wykonanie dokumentacji fotograficznej i rysunku operacyjnego na skórze. Plastykę powiek przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym na sali operacyjnej.
Operacja plastyczna powiek górnych polega na nacięciu skóry powiek w naturalnym fałdzie – załamaniu powieki górnej. Następnie wycinany jest nadmiar wiotkiej skóry w postaci odpowiednio ukształtowanego paska skóry wraz z przylegającym do niej fragmentem mięśnia okrężnego oka. W wybranych przypadkach chirurg może usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej okołogałkowej uwypuklającej się przez wiotką przegrodę oczodołową – tzw. przepukliny tłuszczowej. Rana zamykana jest zazwyczaj ciągłym szwem śródskórnym.
Rekonwalescencja po zabiegu
Po operacji, w celu ochrony przed infekcją, na ranę należy stosować preparaty przyspieszające leczenie wybroczyn i krwiaków. W określonych sytuacjach niezbędny może być opatrunek. Po zabiegu może wystąpić ból o niewielkim nasileniu. Należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia zasinień, krwiaków i obrzęków, zarówno powiek górnych, jak i dolnych.
W celu zmniejszenia dyskomfortu i obrzęku pooperacyjnego, w domu, 2 godziny po zabiegu, zalecane są zimne kompresy na powieki, czynność powinno się powtarzać kilka razy przez 1-2 dni po zabiegu.
Przez 2-4 tygodni po zabiegu nie zalecamy wykonywania znacznego wysiłku fizycznego.
Po plastyce powiek górnych, tak jak i po innych zabiegach istnieje możliwość wystąpienia powikłań takich jak krwiak, widoczna blizna, przejściowe trudności w domknięciu powiek, czy zespół suchego oka.