Laserowa korekcja wzroku – najczęściej zadawane pytania

Masz pytania dot. laserowej korekcji wzroku? Nasz dział FAQ zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


Zabieg laserowej korekcji wzroku bez nacinania to zabieg powierzchniowy, umożliwiający usunięcie nabłonka rogówki z użyciem odpowiednich narzędzi lub za pomocą lasera. W przypadku wykorzystania metod powierzchniowych usunięty nabłonek może się naturalnie odbudować. Wybór odpowiedniej metody powinien być dostosowany do budowy oka, wady wzroku oraz szeregu innych zależności. Dlatego też całość poprzedzona jest konsultacją lekarską.
Laserowa korekcja wzroku polega na możliwości zmiany kształtu przedniej części rogówki za pomocą lasera. Zabieg może sprawdzić się w przypadku pacjentów borykających się z wadami refrakcji. W przypadku krótkowzroczności rogówka może być modelowana w taki sposób, aby jej powierzchnia była bardziej płaska. Analogicznie, jeśli problemem jest nadwzroczność można ją wystromić. 
Nie ma górnej granicy wiekowej, jednak z uwagi na możliwość zmian jakie pojawiają się w oczach w późniejszym wieku, powinno się decydować o możliwości wykonania zabiegu przed 40 rokiem życia. Ważnym aspektem jest zakończenie wzrostu gałki ocznej oraz przemian pojawiających się w jej strukturze. Warto jednak pamiętać o tym, że przypadek każdego pacjenta powinien być rozpatrywany przez lekarza w sposób indywidualny. Nie chodzi bowiem wyłącznie o wiek liczony w latach, ale przede wszystkim etap stabilizacji wady wzroku i kondycję oczu pacjenta. W wielu przypadkach istnieje również  możliwość przeprowadzenia zabiegu u osób starszych.
Wielkość korygowanej wady jest indywidualna i zależna od kształtu i grubości rogówki, określanej w czasie badań kwalifikacyjnych. Istnieje możliwość leczenia także dużych wad wzroku. Laser może się sprawdzić w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Skala korekcji uzależniona jest także od rodzaju zastosowanej metody i może pozwolić na usunięcie krótkowzroczności do -12 dioptrii lub astygmatyzmu do 6 dioptrii.
Przed zabiegiem zbierany jest wywiad chorobowy i wykonywany szereg badań, między innymi określających najlepiej skorygowaną ostrość wzroku, mapę rogówki i ocenę narządu wzroku. Całość może trwać od 1 do 2 godzin. Badania mogą określić, czy nie występują przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie korekcji laserowej oczu. Wizyta kwalifikacyjna oraz zestaw badań okulistycznych jest niezwykle ważnym etapem, który może pozwolić na dokonanie wyboru metody korekcji.
Po wykonanym zabiegu mogą pojawić się zaburzenia widzenia nocą lub przemglenia. Stopień korekcji uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań, dlatego po zabiegu może pozostać wada resztkowa. 
Istnieje możliwość korekcji astygmatyzmu. W przypadku osób z astygmatyzmem, światło, które dociera do rogówki nie skupia się na jednym, a na kilku punktach. Wynika to z innego niż w przypadku zdrowych osób kształtu oka. Za pomocą wiązki lasera można dokonać wymodelowania rogówki, tak aby osiągnęła ona właściwy, bardziej kulisty kształt. Istnieje możliwość korekty wady wzroku do 6 dioptrii.
Stabilizacja wzroku może trwać do 6 miesięcy. Okres rekonwalescencji w głównej mierze uzależniony jest od wyboru metody korekcji, a także wady refrakcji. Metody głębokie mogą pozwolić na szybsze zagojenie się rogówki, niż może to mieć miejsce przy zabiegach wykonanych za pomocą metod powierzchniowych. W drugim przypadku wymagana jest bowiem regeneracja powierzchniowej warstwy rogówki, która została usunięta podczas przeprowadzania zabiegu. Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych może pozwolić na odzyskanie ostrości widzenia.
W Beskidzkim Centrum Medycznym nie wykonujemy korekty starczowzroczności za pomocą lasera. 
Laserowa korekcja wzroku nie jest zalecana w ciąży i podczas karmienia piersią. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia zabiegu 4 miesiące po zakończeniu karmienia, ponieważ wcześniej wykonane badanie kwalifikacyjne, które jest elementem niezbędnym dla rozpoczęcia całej procedury, mogłoby być niemiarodajne. Wahania hormonów w organizmie kobiety w negatywny sposób mogą wpłynąć bowiem na proces rekonwalescencji i mogłyby wydłużyć okres gojenia się rogówki.
Laserowa korekcja wzroku u dzieci jest niewskazana, ze względu na wzrost oka. Proces ten w przypadku młodych osób w dalszym ciągu jeszcze trwa. Uniemożliwia to lekarzowi oszacowanie parametrów lasera, niezbędnych do właściwego przeprowadzenia zabiegu. Zbyt mała moc wymusiłaby w przyszłości konieczność powtórzenia zabiegu. Z kolei zastosowanie za dużej mocy mogłoby negatywnie wpłynąć na wzrok dziecka.

Artykuł o laserowej korekcji wzroku


)